Telčská dechovka

Aktuální vystoupení

15.10.2022 Výlov Sedlejov 09:00

Dnešní svátek

Dnes je 08. 02. 2023
Svátek má Milada, zítra Apolena

SEO

Komentáře

Nové CD (29.5.2016)

V letošním roce vydala kapela své třetí CD. Těšte se na nové písně Telčské dechovky na tradičních rozhlasových stanicích, kam si o ně můžete i psát do pořadů na přání :-). CD je prozatím k zakoupení na Informacích na Městském úřadu v Telči. Zakoupit si jej můžete samozřejmě i na koncertech kapely. Slavnostní křest je naplánován na Setkání dechovek dne 12. června, na což jste srdečně zváni! Bližší informace o albu se brzy objeví i zde na stránkách v sekci Audio. Závěrem nelze jinak, než popřát tomuto v pořadí již třetímu albu kapely mnoho spokojených posluchačů, a aby si našlo cesku k Vašim srdcím, a přinášelo jim jen radost.
T. Foit

Obnovení stránek a omlazení kapely (1.1.2014)

V průběhu léta 2013 došlo z popudu kapelníka k obnově webových stránek. Poděkování tak patří především panu Petru Novákovi, jakožto autoru původních stránek, za poskytnutí souborů i souhlasu s jejich opětovným zveřejněním. Dále pak patří poděkování panu Robertu Vaněčkovi za technologickou modernizaci stránek z původního html jazyka do verze psané v jazyku PHP při zachování původního designu. V neposlední řadě pak je třeba poděkování adresovat i samotnému kapelníkovi, za rozhodnutí obnovit doménu telcskadechovka.cz, jakožto nejsnažší a nejjednodušší cestu k tomu, aby stránky kapely nejen její příznivci, ale i další dechovkoví fanoušci, snadno našli. Ze života samotné kapely stojí za uplynulou dobu za zmínku snad jen tolik, že kapela výrazně omladila - i nadále ale samozřejmě sází na muzikanty ze širokého okolí doplněné o mladé a nadějné studenty uměleckých škol. Závěrem nelze jinak, než popřát kapele mnoho hraní, úspěchů a spokojených posluchačů i v roce 2014. A samozřejmě pokud možno vždy dobré počasí. :-)
T. Foit

Jarní setkání dechovek ve Zbraslavi (19.4.2009)

Dne 19.4 se Telčská dechovka zúčastnila díky Jaroslavu Hájkovi (kterému děkuji za odvoz) setkání dechových hudeb až v daleké Zbraslavi u Brna. Hrály zde tyto kapely: Domácí Doubravěnka, jejíž kapelník zrovna slavil životní jubileum 50 let, takže mu kapela, zástupci obce i moderátor náležitě gratulovali. Šohajka, která mne osobně velice překvapila svým pojetím, stylem i hraním. Hráli totiž hodně koncertně, klidně a také si troufnu říct hodně „počesku“ a to i ve druhé taneční části tohoto setkání. Další kapelou byla slovenská kapela Vlčovanka z Trenčína. Ti zase hráli zejména svoje slovenské písničky, ale také se dalo říct hodně moravským stylem. Nyní k Telčské dechovce. Původně kapela předpokládala, že bude hrát jen odpoledne na cca 30 minutovém koncertu a to bude všechno. Na místě se zjistilo, že nejprve všechny kapely odehrají po 45 minutách a pak se bude každá kapela hrát znovu celou hodinu ještě pro ty živější k tanci. Koncert začínal nikoliv ve 14 hodin, ale díky cyklistickým závodům byl začátek posunut na cca 14.30. Přítomní byli i čestní hosté, jako Jaroslav Hájek, jedna moravská textařka a Dalibor Brázda. Po domácí kapele zahrála TD asi 7 písniček ze svého nového CD. Kapela si rozhodně ostudu neudělala. Naopak! Co jsem muzikanty tak poslouchal, tak jsem musel naznat, že snad neznám něžněji hrající dechovku, což je pro kapelu obrovské plus, má svoji charakteristickou nezaměnitelnou tvář. Jak působila pak při taneční části, to nevím, již jsem zde nebyl. Ze zpěváků dnes byli Věra Svátková, Hana Šlechtová a Ctibor Soukup. Akce výborná, publikum skvělé, jen více takovýchto akcí! Akce dopředu pro neznalého působí jako malé vesnické setkání kapel, ale na vlastní oči je to něco úplně jiného. Sál je vyprodaný téměř hodinu před začátkem! - 600 míst! Je vidět, že když se ví, jak na to, tak to jde i na malé obci v blízkosti velkoměsta, kde se „vesnická“ hudba tolik nenosí. A pak, že dechovka je mrtvý žánr. Více takových organizátorů, jako jsou ti ve Zbraslavi nebo třeba pan Jiří Cába z Vysočiny.
T. Foit

Koncert v Pivovarské zahradě Výstaviště v Č. Budějovicích (14.05.2008)

Dnes kapela vyrazila na delší výlet, aby se představila publiku až ve vzdálených Českých Budějovicích. Měl jsem to štěstí a mohl jsem se tam podívat také, za což děkuji. Poděkování patří zejména panu Novákovi, který mne s sebou vzal. Celý den nám přálo krásné slunečné počasí. Před Telčskou dechovkou hrála kapela Jihočeští rodáci, nástupci bývalé Iglovanky. Hráli nejen klasické písničky dechovkového žánru, ale také se nebáli sáhnout i trochu do moderního repertoáru. Po nich nastoupila Telčská kapela a nenechala nikoho na pochybách, že je kapelou dobrou a dobře na tuto akci připravenou. Poděkování patří i zvukovému mistru za bezvadné ozvučení. Je třeba opravdu říci, že z vystoupení kapely zde jsem měl dobrý dojem, daleko lepší, než z vystoupení na Dni matek, uplynulou neděli v Telči. Bylo vidět, že muzikanti se chtěli předvést, jak nejlépe dovedli. Co se týká programu koncertu, vsadila kapela tentokrát na tradiční jihočeský, hrála hodně písniček Ady Doška, Ladislava Kubeše. Muzikanti neopomněli ani jejich rodný kraj - Vysočinu a v několika písních se mohli posluchači přenést i na jižní Moravu. Kapela přehrála hodně krásných písniček, které už dlouho od ní nezazněly, což je pro některé skladby škoda. Na přání zaznělo také několik písní Vladimíra Fuky - paní si přála Slavonickou nebo Dačickou - dostala obě dvě. Dále na přání to byly Pampelišky. Písniček na přání mohlo klidně být i více. K celé akci se sluší dodat, že kapela zde prodala několik prvních CDček s písněmi V. Fuky. A slíbila, že až se zde představí na koncertě při konání výstavy Země živitelka, budou si moci posluchači zakoupit také její nové album. Ze zpěváků dnes byli Věra Svátková, Hana Šlechtová a Petr Novák, ten musel skoro celý 4 hodinový koncert odzpívat sám. Kapelníkovi je třeba poděkovat za to, že častěji jak v neděli, tak zde využíval i druhého svého nástroje - křídlovky (stejný dík patří Hynkovi za neděli). Kapela zde rozhodně nezklamala a to je jen dobře. Posluchači v Českých Budějovicích se tak mohou těšit na Zemi živitelku.
T. Foit

Profil Telčské dechovky na ČRo České Budějovice (25.11.2007 a 30.11.2007)

V tomto pořadu Českého rozhlasu, uváděném Zdeňkem Voráčem, bylo po dvou a půl letech představeno CD kapely s názvem Vladimír Fuka: Můj rodný kraj. Autor pořadu představil kapelu, zmínil, že na desce se podílela paní Ludmila Fuková, představil zpěváky kapely, kteří se podíleli na natočení desky a připomněl, že Telčskou dechovku je možné najít na internetu, a že připravuje své druhé CD. V tomto pořadu zazněly tyto písničky: Dva šátečky (p), Jaro na Vysočině (v), Láska se toulá ulicí (w), Nad Krumlovem hvězda hoří (t), Poděkuj, neboli Jemnická (p) a Vyznání Telči (w). V těchto písních se představili Irena Mašátová, Věra Svátková, Irena Fatrová, Jaroslav Čajka a Ctibor Soukup. Autorovi pořadu patří poděkování za pomoc při propagaci kapely.
T. Foit

Cena města Telč (říjen 2007)

Telčská dechovka obdržela cenu města Telč za reprezentaci Telče při společenských akcích v Telči i při svých vystoupeních v naší republice i zahraničí. Cenu převzali pánové Mašát a Čajka, přítomni byli téměř všichni členové naší kapely.

Tradiční výlov Štěpnického rybníka (6.10.2007)

Dnes ještě krásné počasí, sice poměrně chladno, ale dalo se to přežít. Nepochopil jsem rybáře. Nikdy jim dechovka na výlovu nevadila a letos přišli s tím, že jim kapela plaší ryby, že mají muzikanti počkat, až se doloví. I letos se čekalo, zda rybáři vyloví chloubu telčského rybníka, sumce Albína, bohužel k věčné škodě ho letos spíše našli než vylovili, zraněného od nějakého pytláka a mrtvého. Dnes toho kapela zvládla přehrát více, takže muzikanti i zpěváci měli příležitost trochu si oprášit některé pozapomenuté věci. Dnes opět Věra Svátková, Hana Šlechtová a Ctibor Soukup. Poslední roky na výlovech v Telči se nějak stává pravidlem, že nějakou tu písničku si má možnost zazpívat i některý z bývalých zpěváků TD. Bylo tomu tak i letos. S kapelou si zazpíval Jaroslav Čajka mladší, který ukončil v létě činnost s kapelou a prý bude chodit jen v nejvyšší nouzi na výpomoc. Nevím, proč jeho projev je takový jaký je, ale podle mě má na víc, než v dechovce předvádí. A je to škoda, barva hlasu, kterou má, je v dechovce dnes velice oblíbená. Snad bude moci brzy opět jít zpívat alespoň pan Petr Novák. Z výlovu mám ještě jeden zážitek, málem jsem paní Šlechtové musel pomoct měnit kolo u jejího auta, ale najednou tam bylo lidí jako much - pan Soukup, pan Dohnal, pan Kučera - a měli kolo vyměněné jako ve Formuli 1 do 10 sekund.
T. Foit

Setkání dechových hudeb v Dolní Cerekvi (9.9.2007)

Dnes na festivalu dechových hudeb, na kterém se účast kapely stává tradicí. Také zde vystupoval Dechový kvintet Jiřího Cáby, ředitele MěKS Třešť a duchovního otce festivalu "Dechovky 21. století" v Žirovnici. Jako hosta s sebou měli muzikanstkou naději v podobě mladého trumpetisty Waltera Hofbauera, dvojnásobného absolutního vítěze hudební soutěže hry na trubku do 15 let, s mezinárodní účastí v Brně. Walter je mimo jiné žákem kapelníka TD pana Evžena Mašáta. Zahrál dvě samostatná sóla a spolu s otcem tubistou, si také zahráli sólový duet. Dále zde hrály kapely Vysočanka, TD a jihočeská Keramička. Telčská dechovka předvedla tradiční výkon s tradičním repertoárem. Zpěváci Věra Svátková, Hana Šlechtová a Ctibor Soukup si pochvalovali vynikající ozvučení. Nebylo to špatné, ale těch výpadků v textech bylo trochu moc. Keramičku jsem neviděl, jelo se pryč. To trochu považuji za škodu. Měli si muzikanti poslechnout, jak to má vypadat.
T. Foit

Bílý Kámen (12.8.2007)

Telčská dechovka přijala pozvání na pouť a myslím (dle reakce přítomných), že svým výkonem nezklamala. Velice srdečné přijetí, spontánní reakce na předvedené kusy, vynikající pohoštění. Zkrátka správná vesnická pouť a to vesnická není urážkou. Naopak, takhle krásně to jde opravdu pouze v našich krásných vesničkách. Všem patří dík za krásnou neděli a nám nezbývá než doufat, že jsme zde nehráli naposled. Díky!!!
webmaster

Promenádní koncert v Jihlavě (8.8.2007)

Podruhé v Jihlavě. Minule zima, dnes krásné počasí přivítalo muzikanty TD na náměstí v Jihlavě. Leč až trochu moc horké, tak lidé se pekli na lavičkách, jiní seděli za kapelou ve stínu. Ještě nedavno zde stálo příležitostné podium, dnes tam nebylo, tak muzikanti stáli před morovým sloupem (viz fotogaletrie). Repertoár tradiční, dnes to bylo několik bloků, sestávajících z písní z prvního CD (několik se jich zde prodalo), písní připravovaných na vydání druhé desky a písní všeobecné známých, zahraných ke zpěvu, pro posluchače, kteří přes to strašné vedro si za dobrou dechovkou našli cestu, za což jim patří velký dík. Kapela donedávna měla 2 zpěvačky a 3 zpěváky. Dnes však zpíval ten zpěvák, který poslední dobou s kapelou neúčinkuje, což je podle mne škoda, protože některé písničky prostě v jiném podání jsou podle mého názoru degradovány. Zejména mluvím o polce novoříšského Bohumila Noska s krásným názvem a ještě krásnějším textem i melodií, Pomněnka. Tato písnička je svým způsobem hitem, a známým hitem být může, ale pouze v podání tohoto zpěváka. Tedy, kdo dnes zpíval, začnu ženami: Věra Svátková, Hana Šlechtová (u té jsem objevil ještě jednu novou zajímavou hlasovou polohu, právě ve spojení s tímto zpěvákem) a Jaroslav Čajka mladší, který prostě podle mého názoru má na to být dobrým a kvalitním dechovkovým zpěvákem, ovšem jen, když by měl motivaci na sobě pracovat. čistě podle mého názoru, pokud se víc odváže, a trochu víc se do svého hlasu opře, což dnes několikrát předvedl, že umí, tak podle mého názoru jeho projev špatný není. Nutno poděkovat lidem, kteří vydrželi to parno a přišli a zpívali s kapelou po celou dobu její produkce. Myslím, že kapela se opět v Jihlavě ukázala v dobrém světle a doufám, že tam nebyla naposledy.
T. Foit

Svatoanenská pouť (28.7.2007)

Tato akce je v Telči úplně nová. Potěšila velká návštěva díky pouti. Na kapelu se ale zlobím. Akce se jmenovala Svatoanenká pouť, protože byl ve čtvrtek svátek sv. Anny. Nezazněla ani jediná písnička věnovaná Aničkám, ani žádná, ve které by bylo to krásné české jméno. Přitom kapela jich v repertoáru má habaděj a její zpěváci na to, je zpívat, mají. Dnes opět tradiční repertoár a k němu spoustu krásných orchestrálních skladeb, ve kterých se vystřídali všichni sólisté. Ze zpěváků dnes Hana Šlechtová, Věra Svátková a Ctibor Soukup. Kapela hraje krásné novinky, které připravuje na svou desku. Trochu ale ještě je vidět, tu na klarinetech, tu na tenorech, tu na trubkách, rozdíl v tom, když hraje kapela "novinku" a když hraje obehranou a zažitou věc, je cítit z celého projevu kapely i zpěváků takovou větší lehkost a uvolnění. Pochvalu poprvé zaslouží všichni recitátoři. Věra Svátková ve valčíku Krajem Vysočiny, Hana Šlechtová, která opět téměř brilantně dala Den svatební a také Ctibor Soukup, který výtečně ála Pavel Heidinger zarecitoval recitativ ve Volá trubky hlas. Takhle nějak by to mělo vypadat. Ještě se to dá pilovat, ale poprvé jsem měl pocit, že rozumim tomu, co se tam recituje.
T. Foit

FEST band v Dačicích (30.6.2007)

Koncertní vystoupení Telčské dechovky konané v rámci dačického FEST bandu bylo velice zdařilé. A aby také ne. Nádherný přírodní amfiteátr, kde se vystoupení konalo, připravil pro účinkující skvělou atmosféru. Pozdní večerní čas nebyl překážkou, právě naopak. Bylo zde vidět, jak je krásné a potřebné občas vyskočit z kolotoče uspěchané doby a nechat se pohladit krásou lidové muziky. Důkazem toho byla mile vysoká návštěva posluchačů, jejich vřelý ohlas na každou odehranou skladbu. K tomu všemu krásně nasvícené pódium, skvělé ozvučení - díky patří Oldovi Svobodovi a v neposlední řadě výborná práce moderátora tohoto večera - pana Klivana. Pro nás muzikanty ještě jeden aspekt pro skvělou náladu - naše zpěvačka Věra slavila tuším pětadvacáté narozeniny a tak jsme jí popřáli všechno nejlepší.
webmaster

Třešťské slavnosti (23.6.2007)

Další vystoupení TD se konalo v rámci třešťských slavností. V celkově bohatém programu vystoupila telčská dechovka s vesměs staršími skladbami, které však návštěvníci slavností znali a mnozí si je s námi zazpívali. Jako už letos tradičně závěr vystoupení provázela dešťová přeháňka, která netrvala douho. Naštěstí se posluchači měli kde schovat a tak jsme mohli pokračovat až ke zdárnému konci.
webmaster

Setkání dechových hudeb Vysočiny 2007 v Telči (17.6.2007)

Dnes historický den. Poprvé setkání dechových hudeb v Telči. Začínala Počátecká dechovka. Smekám klobouk před jejich uměleckým vedoucím, kam až tu kapelu pozvedl! Začíná tu na Vysočině pěkně houstnout konkurence... To nakonec potvrzuje nová kapela z Dačic, Hudba z Marsu, složená z mladých členů při MDO ZUŠ Dačice. Hráli dobře, ale bez zpěvu to nebylo ono. Přece jejich MDO i ZUŠ má dost slečen a také zpěváků ne? Jako třetí v pořadí hrála domácí Telčská dechovka, jak jinak, než svým tradičním výkonem. Ze zpěváků dnes plné obsazení, to je Věra Svátková, Hana Šlechtová, Ctibor Soukup a Petr Novák, který celou akci pečlivě točil na videokameru. Po místní kapele hrála Dačická devítka, řízená panem Milanem Kubkem, která také předvedla pěkné vystoupení. Ale ti muzikanti... Podívejte se sami: trumpeta Hynek Vohoska, Petr Vohoska a Evžen Mašát , tenor Stanislav Kučera. Její zpěvačky neznám, ale zpěváky ano, s touto kapelou zpívají Ctibor Soukup a Oldřich Svoboda, který se dnes mimo jiné staral celé odpoledne o bezchybný zvuk. Hřeb dnešního odpoldne obstarala mladá kapela Křídlovanka, kapelníka Michala Chmelaře, která do Telče zavítala až z daleké Kutné Hory, se svými zpěváky Věrkou Buřilovou, Janou Trojanovou Jiřím Chmelařem a dvanáctiletým Jakubem Chmelařem. Sólem na pozoun z muzikálu Jesus Christ Superstar se představila čersvvá absolventka konzervatoře Petra Žáková. Tato kapela hrála převážně moravské skladby a její věkový průměr je velice nízký, takže spousta lidí ji považovalo za mládežnockou. Během odpoledne byla velká oslava, protože dva členová Telčské dechovky v těchto dnech oslavili významné životní jubileum. Snad mohu prozradit, že se jednalo o sedmdesátiny a oslavenci byli pan František Zažímal a pan Jaroslav Čajka. Oběma popřáli ředitelka MéKS paní Věra Peichlová, místostarostka paní Hana Müllerová a sám starosta Telče pan Roman Fabeš. Akce se zdařila. Vypadalo to, že je málo lidí, ale krom zaplněných laviček bylo spoustu lidí ve stínu a ve venkovních prostorách restaurací, kde byli chráněni před sluncem slunečníky. O akci se také psalo v deníku Vysočina, tímto se s prosbou obracím na všechny, kdo onen článek mají, jestli by mi jej neposlali. Více o této akci Vám napoví Fotogalerie.
T. Foit

© 2011 Petr Novák, rebuild Dark, Amatiel team 2013